Pazartesi, 10 Şubat 2020 13:44

PAMPHYLIA ilk koşusunda gösterişli bir birincilik elde ederken, ilerisi için ekürümüze ümit verdi.

Adana Yeşiloba Hipodromu'nun 2020/KIŞ-İLKBAHAR yarış sezonunun on altıncı günü havanın açık olmasına rağmen bir kaç gündür yaşanan soğukla birlikte baş gösteren ayaz'da birincilik ikramiyesi 46.000TL'e olan 3 yaşlı dişi maiden tayların ait maiden'in bölünen ilk koşusu 1200 metre kum pistte koşuldu.

 
Türkiye'nin faal olarak at binen yaşayan efsanelerinden Halis Karataş idaresinde start alan PAMPHYLIA isimli kısrağımız beklediğimiz biraz altında koşu çıkarmış olsa da start çıkışını yavaş alıp yarışın son düzlüğüne neredeyse en sonuncu çıksa da usta jokeyimizin koşunun son dörtyüz metresinden itibaren kısrağını iterek koşunun son iki yüz metresi içerisinde öndeki rakibelerini yakalayıp foto finişe doğru, lider olarak emin adımlarla koşarken en yakın rakibesine 4 boy starttan geç çıkış yapmış olmasına rağmen 3,5 boy fark yaparak koşunun son sekiz yüzünü 50.32 geçtiği koşusunu 1:15.92 bitiriş derecesiyle kazanmayı başardı.
 
 
Antrenörlüğünü Tevfik Bardakçı'nın yaptığı, eyer almak için Alper Ciğer'in imza attığı PAMPHYLIA'nın seyisliğini ekürümüzün içerisinde uzun süredir çalışmakta olan Onur Ağırtaş yaparken, Adana'nın iç pistinde çalışmalarını yapan kısrağımızı bugün kü yarışına hazırlayan isim ise yılların tecrübesi Metin Dülgar'dır.
 
PAMPHYLIA'nın annesi Bureau Ambition koşu hayatında tabela başarısı elde edememiş olsa da ekürümüzün sahibi Fedai Kahraman tarafından 2016 yılında Goffs satışlarından boş olarak 3500 Euro bedelle satın alınıp aşım için Dünya yarışçılığının imparatoru Coolmore'ın İrlanda'daki harasında bulunan ve 10.000 Euro bedelle aşım yapan 2020 yılında ise 15.000 Euro bedelle aşım yapacak muhteşem aygır Giant's Causeway'in yaşayan temsilcilerinden Footstepsinthesand'e çekim yapılıp Türkiye'ye ithalatı yapılıp tayımızın doğumu İzmit'teki haramızda gerçekleşmiştir. Kısrağımız Bureau Ambition'ın 2018 doğumlu Marcavelly'den doğan tayı Adana'da idman'da olup ilk  koşacağı yarışı için hazırlıklarına devam ediyor.
 
 
 
PAMPHYLIA; Pamphylia Bölgesi; Anadolu'nun güneyinde, Antalya düzlüğünden Anamur'a kadar olan, Antalya ilini içine alan antik bölge. Batısında Lykia, doğusunda Kilikia, kuzeyinde Pisidia bölgeleri yer almaktadır.
 
 
 
 
 
 
 
 
[bt_video url="https://video-cdn.tjk.org/videoftp/2020/2/20020811.mp4" width="600" height="400" responsive="yes" autoplay="no" control="yes" loop="no"][/bt_video]
Okunma 854 kez