Cumartesi, 12 Haziran 2021 14:57

EN BÜYÜK KOŞUYA BİR KALA BURGAS'DAN GÜZEL BİR BİRİNCİLİK

05 Haziran 2021 Cumartesi çok sıcak bir Adana gününden ekürümüzün sahibi Fedai Kahraman ile birlikte yola koyularak 26 Haziran 2021 günü Ülkemizin kurucu, değişmez ve yegane tek lideri  Mustafa Kemal ATATÜRK adına 1927 yılından günümüze kadar kesintisiz olarak yarış düzenlendiğimiz GAZİ Koşusu öncesi safkanımız BURGAS'ın son ve en ciddi hazırlık koşumuz olacak, Ülkemizin Ulusal Milli marşımızın şairi, Mehmet Akif Ersoy adına koşulan 2200 metre çim pistteki Gr-2 koşuyu yerinde izlemek üzere Ankara'ya doğru yola çıktık.
 
 
Adana'nın sıcağı Ankara'ya doğru yaklaştıkça yerini ılık bir havaya bırakıyordu. Seyircisiz koşulan yarışların bir başka durağı Ankara 75. yıl Hipodromuna ulaştığımızda Güneş yüzünü gittikçe bizlerden saklamaya başladıysa da yarış pistleri olan hem kum hem de çim pist çok güzel gözüküyordu.
 
 
Toplam ikramiyesi 546.000 TL'lık Gr-2 Mehmet Akif Ersoy koşusuna sekiz başarılı üç yaşlı erkek tay katıldı. Bugün kü yarışından 20 gün önce Gr-1 Erkek Tay Deneme koşusunda yolları sürpriz bir şekilde ayrılmış Ahmet Çelik ve BURGAS ikilisi startın verilmesiyle Dynamite Power'ın önünde ilk dönemeçi lider olarak dönerek koşuya iyi başladılar. Koşunun son bin metresine kadar bu liderliğini sürdüren BURGAS koşunun son 1000 metresine girildiğinde koşunun liderliğini LORENZO ya teslim ettiyse de....
Ahmet Çelik tayına koşunun son altı yüz metresine gelince gerekli komutu vererek liderliği tekrar alarak koşunun son düzlüğünü LORENZO ve MALKOÇHAN ikilisinin önünde dönüp yarışın son düzlüğünü ve, foto finişi ilk gören isim oldu. BURGAS yarışın son altı yüzünü 46.56 geçerek Gr-1 Erkek Tay Deneme koşusu galibi şampiyon ANADOLU ASLANI'ın yaklaşık 3,5 boy önünde 2:17.44 bitiriş derecesiyle kariyerinin ilk grup koşu galibiyetine ulaştı. Yarışın üçüncüsü bugün kü yarışına kadar üst üstüne dört yarış birinciliğiyle gelen MALKOÇHAN elde etti.
 
Sanem Kahraman'ın formasını taşıyan antrenörlüğünü Tevfik Bardakçı'nın yaptığı BURGAS'ın babası KING DAVID yarış kariyerinde Amerika'da New York eyaletindeki Belmont Park Hipodromunda (Gr-1) Jamaica Handikap koşu birinciliğini 1850 metre çim pistte elde etmiş'tir. Ekürümüzün kısrağı THISBE(Yavuzstar-Rafia/Ramadan) kariyerine ikincilikle başlamış kısa süren koşu hayatında dokuz kez koşup iki kez birincilik elde etmiştir. Hara hayatında günümüze kadar üç koşan vermiş THISBE'nin ilk yavrusu Sports Hero'dan verdiği ICEBERG bir koşu koşabilmiş, Elazığ hipodromunda başarılı bir koşu koşup ikincilik elde etmiş WMURCOTT kısrağın BURGAS'dan başka bir diğer temsilcisi'dir.
 
BURGAS'ın pedigrisin de kısrak babası olarak karşımıza çıkan 2004 yılında bu önemli koşuyu kazanmış YAVUZSTAR, 2013 yılında kazanmış DIVINE HEART, 2015 yılında kazanmış RENK'in elde etmiş olduğu GAZİ koşu birinciliğini kazanabilmek için ekürümüzün göz bebeklerinden BURGAS, 26 Haziran 2021 günü ALLAH kısmet ederse İstanbul Veliefendi Hipodromunda kariyerindeki en büyük başarıyı elde edebilmek için pistte çıkacaktır.  
 
 
[bt_video url="https://video-cdn.tjk.org/videoftp/2021/6/21060556.mp4" width="600" height="400" responsive="yes" autoplay="no" control="yes" loop="no"][/bt_video]
 
 
Okunma 758 kez