MARCAVELLY

 

ADI: MARCAVELLY
CİNSİ: AYGIR
ANASI: DARK JEWEL
BABASI: JOHANNESBURG
DONU: DORU
DOĞUM TARİHİ: 2004
HARAYA GİRİŞ: 2016

AŞIM ÜCRETİ: 10.000 TL CANLI TAY
AŞIM YERİ: 2022 - Fedai Kahraman İzmit Çiftliğinde (Eski David Franco çiftliği)

 

 

 

Marcavelly’nin Yarış Hayatı
Yarış kariyerine Belmont Park’ta 1200 metre çim pistte başlayan Marcavelly ilk startında startın verilmesiyle tempoyu belirleyen isim olup ilk yarışını 7 boy farkla çok kolay kazandı. Bu yarışından sonra 1600 metre çim pistte Monmount Park koşulan Continental Stakes’i koşan Marcavelly, bu yarışında bekleme yaparak yarışın son 400 metresinde rakiplerine hakim olup kariyerinin ikinci yarışınıda kazandı. Bu stili ile babasına benzetilen Marcavelly daha sonra ilk grup yarış tecrübesine çıktı. Kanada’da katıldığı ilk grup yarış deneyiminde Gr-3 Summer Stakes’te Marcavelly, baştan sona yarışını önde götüren şampiyon Dreaming Of Anna nın ardında ikinci oldu. Kanada’daki bu yarışından sonra Amerika Keeneland’de günümüzde grup 3 koşu statüsünde koşulan 1720 metre kısa vadeli Woodford Reserve Bourbon Stakes’i koştu ve baştan sona tempoyu belirlediği yarışı Twilight Meteor’a kaybetti. İki yaşlılığını dört kez start alan Marcavelly Amerika’nın en önemli koşuların koşulduğu Keeneland Hipodromunda üç yaşlılık sezonunu açtı. Keeneland’de koştuğu Gr-3 statüsündeki Transylvania Stakes’i In Jest önünde 3,5 boy ile kolay kazandı. 1600 metre çim pistte kazandığı bu yarışı sonrası Kentucky Derby koşusunun koşulduğu Churchill Downs Hipodromunda katıldığı 1700 çim Gr-3 C.R.American Turf Stakes’i yakın ara dördüncü olarak tamamladı. Kariyerinin ilk yarışını kazandığı Belmont Park Hipodromuna geri dönen çimci safkan yine Gr-3 statüsündeki Hill Prince Stakes’i 1600 metre çimde pistte 1.33.45 koşarak kazandı. Kariyerinin son koşusunu Gr-2 National Museum Of Racing Hall Of Fame Stakes koşusunda start alan Marcavelly çok iyi mücadele ettiği koşuda Nobiz Like Shobiz’e yarım boy ile geçilerek kariyerinin tamamını tabeladan düşmeyerek tamamladı. Marcavelly Analiz
Marcavelly kısa süren koşu kariyerinde 8 yarış koşmuştur. 4 birincilik, 3 ikincilik ve 1 kezde dördüncülük yapan Marcavelly Gr.3 koşu galibidir. Babası Johannesburg ise 10 koşuluk kariyerinde 7 birincilik almıştır. Johannesburg’un 2 yaşlı olarak 7 kez koşup hiç geçilmemişti. İrlanda’da başladığı yarış hayatında Maiden kazandıktan sonra Gr.3 düzeyli Norfolk Stakes ve Anglesey Stakes’i kazanan Johannesburg daha sonra Leopardstown’da Phoenix Stakes’te ilk Gr.1 denemesini yaptı.

Bu koşuda Storm Cat hattından Hennessy yavrusu Johannesburg kazanırken, Catrail tayı Miss Beabea ikinci ve diğer Hennessy yavrusu Wiseman’s Ferry dördüncü olmuştu. Hızlı bir at olan Johannesburg koşularında liderlik yapan kim olursa onun arkasında koşmayı tercih eder. Sprint atacağı yere kadar bekleyen Johannesburg son 400 metre atağında ise sonuca giderdi. 2 yaşlı olarak geçilmemiş olan bu aygırın oğlu Marcavelly de babasının stiline çok benzer bir tarzda koşmuştur.

Johannesburg İrlanda’da yakaladığı başarı sonrasında Fransa’ya Gr.1 Prix Morny’i koşmaya gitti. Bir kez daha Johannesburg için yarışa tempoyu yükseltmesi için bir tay feda edilmişti. Bunun için seçilen isim Danzig yavrusu Line Rider’dı. Ön tarafa yakın koşan Johannesburg bir kez daha güçlü düzlük sprinti ile Zipping önünde sonuca ulaştı.
Yenilmezlik serisini farklı ülkelerde koşarak sürdüren Johannesburg için hedefe bu kez İngiltere’de Middle Park Stakes Gr.1 kondu. Bir kez daha Line Rider ekürilik yapmaktaydı ve Fransa’da olduğu gibi düzlükte çok etkili ataklar yapan Johannesburg aynı rakibi Zipping önünde kazandı.

İki yaşlı döneminde son startı için bir kez daha farklı bir ülkeye giden Johannesburg Belmont Park’ta Breeders Cup Juvenile Gr.1’de koştu. Yüksek tempoda giden koşuda binicisi sabırla son 300’ü bekledi ve kuvvetle atak yapan Johannesburg bu yarışı da kazanarak ciddi bir başarı gösterdi. İki yaşlı olarak 7’de 7 yapması yanında İrlanda, Fransa, İngiltere ve Birleşik Devletler gibi 4 farklı ülkede Gr.1 kazanması ile Johannesburg özel bir at olduğunu göstermişti.

3 yaşlı döneminde Kentucky Derby dahil üç koşuda yer alan Johannesburg War Emblem’in kazandığı derbide Proud Citizen, Perfect Drift, Medaglia D’Oro, Harlans Holiday gibi rakipleri ardında kalmıştı. Daha sonra haraya giden Johannesburg 7’si Gr.1 galibi olmak üzere 62 Black Type galibi üretti. Toplam Black Type yavru sayısı 120 olan aygırın en dikkat çeken özelliği erkek taylarının aygırlık vasfı oldu.

Johannesburg’ün 2004 jenerasyonunda yer alan atlardan Scat Daddy, Sageburg ve Turffontein Gr.1 galibi oldular ve ilk aygır temsilcileri de bu atlardı.

 

Türkiye'de MARCAVELLY nin koşan ve kazanan ilk on beş temsilcisi şunlardır;

 

 

Marcavelly - 2021 Yılı Aşım Yeri: TJK İZMİT Aşım İstasyonu

 


Yazdır   e-Posta